עיצוב פנים בעידן המודרני.

עיצוב פנים הוא תחום מתפתח ונפוץ העוסק בתכנון ועיצוב חללים פנימיים במבנה, ונוגע בטרנדים חדשניים המשתנים מפעם לפעם בזירת העיצוב. המקצוע "מעצב פנים" התפתח מתחום האדריכלות, ועד המאה ה-20, אדריכלים היו עוסקים במלאכת עיצוב הפנים והחוץ עד שמקצועות אלה התפצלו והפכו לחופפים. שלא כאדריכלות, עיצוב פנים אינו עוסק בתכנון מבנים שלמים, אלא בתכנון ועיצוב חללים פנימיים הכולל חלוקה ביניהם, הוספת טאצ'ים עיצוביים, תיבול החלל בצבעים ובהקשרים אורבניים.

החשיבות של עיצוב פנים בתכנון חללים פנימיים

בית מעוצב ומזמין משפיע על אורח חיינו, על ההרגשה הפנימית שלנו ואפילו יכול לשפר את מצב רוחנו פלאים. לכן, לא בכדי נאמר "שינוי מרענן לעיניים, מרענן את החיים עצמם". עיצוב פנים ברובו עוסק בעיצוב בתים, אך לא רק. עיצוב פנים יכול להיות נהדר ואף מומלץ עבור משרדים, מרפאות, עיצוב מרחבים ציבוריים ופרטיים ולמעשה כל חלל פנימי באשר הוא.

על כתפיו של מעצב פנים מונחות משימות רבות, משום שעליו לחזות כביכול את הצרכים שלנו כדיירים, לחלק את החלל בצורה פונקציונאלית ובעצם לתרגם את החלומות שלנו לידי עיצוב בפועל. במציאות, עבודתו של מעצב הפנים דורשת התמחות והתמקצעות במגוון רב של תחומים, וזאת לצד מיומנות וידע טכני רב. ככל שמעצב הפנים יהיה בעל ניסיון רב בשטח וקשוב לצרכיהם של הדיירים, כך הסיכוי לקבל תוצאות מדויקות לשביעות רצונם תהיה גבוהה יותר.

מיהו מעצב פנים מיומן?

ניתן להגדיר את מעצבי הפנים כמעין דמות דומיננטית בשטח המקשרת בין בעלי המקצוע השונים לבין דיירי הבית ובין היתר עליו לעבוד מול בעלי מקצוע רלוונטיים כמו – קבלנים, אדריכלים, מהנדסים, בעלי מקצוע מתחום התשתיות, נגרים וכו'. מעצבי פנים אומנם אינם חייבים להחזיק בהשכלה גבוהה כפי שאדריכלים נדרשים, אולם על מעצבי פנים ללמוד את התחום ולהיות בעלי חוש אסתטי מפותח, יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה, בכדי למצוא פתרונות יצירתיים ולנצל כל פינה בחלל.

תחומי הידע של מעצבי פנים

ידע פרקטי בשטח – על מעצבי פנים להכיר היטב את עולם הטקסטיל, להכיר את סוגי החומרים המתאימים לבנייה, שילובים נכונים של צבעים, חלוקה נכונה של חללים ועוד.

עבודה עם תוכנות – כחלק מתהליך עיצוב הפנים, על מעצבי פנים להשתמש ביישומי תוכנה שיאפשרו להם להמחיש ללקוחותיהם את העיצוב באופן מוחשי. התוכנות הפופולריות הן: הדמיות תלת מימד (3D) תוכנות פוטו-ריאליסטית ועוד.

ביטחון ואחריות – כחלק מתפקידם המקצועי של מעצבי פנים עליהם לעמוד בדרישות החוק, למנוע בעיות בריאות ולשמור על בטיחות וקוד בנייה מדויק.