הצפון זה המרכז החדש

על התפתחות תחומי נדל"ן המגורים והמסחר בצפון הארץ

 

בניגוד לתחזיות הפסימיות, אנו עדים בשנים האחרונות לתנופה משמעותית מאוד בשוק הנדל"ן הישראלי. עם יותר ויותר פרויקטים חדשים של נדל"ן- הן בתחום הדיור והן בתחום המסחר, נראה כי מדובר כאן במגמה של צמיחה אשר יכולה, בין היתר, ליצור הזדמנויות עסקיות רבות. מעבר לזאת, אחת התמורות היותר מרתקות של שוק הנדל"ן הישראלי, היא ההתפתחות המשמעותית בהיקף הבנייה המתרחשת בצפון הארץ. גם בתחום הדיור וגם בתחום המסחר.

 

בדרך כלל, כאשר מתעורר השיח על התפתחות הנדל"ן בישראל, יש נטייה לקשר אותו אל אזורי המרכז (בעיקר) והדרום. מצד אחד, יש לכך סיבה מוצדקת. הרי נדל"ן המגורים (ובעיקר המסחר) נמצאים בהתפתחות מואצת באזורים הללו. קחו את העיר ירושלים כדוגמה. בשנים האחרונות מתרחשת בה תנופת בנייה אדירה. בין היתר, פרויקטים כגון "משכנות האומה" ו – "ארנונה אקסקלוסיב" מציעים לרוכשים דירות יוקרתיות הממוקמות בסמוך למוסדות מרכזיים (כמו התחנה המרכזית, האוניברסיטה והכביש המהיר לתל אביב). בנוסף, ישנו גם פרויקט  "מרכז מסחרי שרי" בעיר אשר עתיד לשלב בין מגורי יוקרה למרכז מסחרי עצום (ותחשבו שעוד לא אמרנו מילה על העיר תל אביב…)

מצד שני, אל לכם לטעות ולחשוב כי שוק הנדל"ן הישראלי מתרכז אך ורק באזורי המרכז  והדרום. להיפך! מסתבר כי גם הצפון, ובעיקר בשנים האחרונות, נמצא בתנופת בנייה נרחבת מאוד הכוללת פרויקטים יוקרתיים במיוחד. כך למשל, יש כעת בחיפה 2 פרויקטים חדשים של מגורי יוקרה- "אלמוג גארדן" ברמות רמז החדשה ו"טורקיז חיפה" בחלקה המערבי של העיר. בשני הפרויקטים מוצעות דירות יוקרה החל מ- 3 חדרים ועד לדירות גן ופנטהאוזים גדולים.

דוגמה נוספת להאצת הבנייה בצפון, היא פרויקט "אכזיב" בעיר נהריה. מדובר בפרויקט נדל"ן יוקרתי המציע לרוכשים דירות בנות 4 ו- 5 חדרים עם נוף מהמם מול הים. חשוב לציין כמובן, כי ישנם עוד פרויקטים משמעותיים אחרים בצפון הקשורים גם לתחום הנדל"ן העסקי. בין היתר, באזור העיר נשר מוצעים כיום למכירה 20 דונמים לצורכי תעשייה ולוגיסטיקה.  דוגמה דומה לכך, היא שטח בהיקף של 18 דונמים המוצעים כיום למכירה באזור התעשייה "קדמת הגליל". ישנם גם תכנונים לפרויקטים עתידיים כמו הקמת מרכז מסחרי חדש בצפון קריית ים. המתחם המדובר יהיה דומה למרכזי "BIG", והוא יכלול חנויות רבות על פני שטח של כ- 47 דונמים.

כפי שאתם יכולים לראות, שוק הנדל"ן בצפון הארץ הולך ומתפתח בקצב מואץ. ולאור ההתפתחות המשמעותית הזו, זה כלל לא יפתיע אם "ביום בהיר אחד" האזור הזה יהפוך ל- "מרכז החדש". ואם במקרה אתם מתגוררים באזור המרכז (או באזור הדרום לצורך העניין), שימו לכם בכוכבית קטנה מטלה פוטנציאלית לעתיד: לחפש מעצב פנים בצפון  שיעצב את ביתכם החדש.